Iga kuu viimasel neljapäeval jagame teiega mõnd kasulikku nippi või tarkust, mille abil on looduses lihtsam olla või toimetada. Eesmärgiks on julgustada inimesi minema loodusesse ja tundma seal olemisest rõõmu.

Tule tegemisest

MATS HANSEN

Eelmises nipineljapäeva blogis kirjutasin kihilisest riietumisest. Seekord vaatame mida teha kui kihte sai vähe ja külm ikkagi ligi tikub aga samas tahaks looduses edasi toimetada. Siis ei jää eriti muud üle kui süüdata lõke, et külma eemale peletada.

Tuli on olnud inimese kaaslaseks juba miljon aastat. Ometigi jäävad paljud inimesed hätta, kui tuld on vaja süüdata seal kus pole käepärast kuivi puid ega ajalehte tulehakatuseks.

Ometi on mets puid täis ja ka tulehakatuseks leiab ühte ja teist.

Lõkke alune lumest puhtaks

Kui see tegemata jätta hakkab lumi lõkke all sulama ja võib lõkke sootuks ära kustutada. Lisaks lume koristamisele tasub enne tule tegemist pisut vaeva näha ja leida lõkke alla kiht kuiva puukoort, mis hoiab esimese õrna leegi külmast ja lumisest maapinnast eemal. Kuiva koort saab seisvalt surnud puult. Rähnid toksivad männi- ja kuusekoort vahel suurte tükkidena tüve küljest lahti ja nii võib seda kerge vaevaga lausa maapinnalt korjata nii palju, kui tarvis.

Kui oled lõkkeasemelt lume koristanud, aseta maha kiht puukoort millel tuld süüdata

 

Tulehakatuseks samblik või kasetoht

Mõlemad süttivad ka pisut niiskena. Kasetohtu võib leida tüvelt juba lahti koorunult ja sedaviisi korjates ei kahjustata ka puud ennast. Kõlbab ka pehkinud tüve ümbert võetud koor, sest kasetoht on veekindel ega vetti läbi.

Kasetoht süttib iga ilmaga.

Pisut ettevalmistusi ei tee halba

Kui oled plaaninud minna RMK lõkkeplatsile lõket tegema, siis tasub teha pisut ettevalmistusi. Tavaliselt on ametlike lõkkeplatside ümbrus umbes saja meetri raadiuses kuivadest okstest, lahtisest kasetohust ja muust tulehakatusest juba aastaid tagasi puhtaks korjatud ja targem on tulehakatus ise metsa kaasa võtta. Süütepala ei kaalu eriti midagi ja aitab lõkke päris lihtsa vaevaga põlema.

Kuusk annab kuivi oksi

Kuuse kõige alumised okasteta oksad on juba surnud ja kuusel pole neid enam tarvis. Need murduvad kergesti ja on peaaegu iga ilmaga kuivad, sest kuusk on nagu vihmavari. Lõkke süütamiseks sobivad need ideaalselt.

Kuivad kuuseoksad aitavad lõkke süütamisel

Tikud, välgumihkel või tulepulk kaasa

Kui sa plaanid jalutada koeraga ümber pargi siis võid need asjad ka koju unustada. Aga kui soovid looduses veeta rohkem kui paar tundi, võiksid igaks juhuks vähemalt ühe nendest taskusse pista. Mida kaasa võtta, sõltub sellest millega harjunud oled. Paljud hard-core ellujäämiseksperdid ei tunnista midagi peale tulepulga aga sellega võib esimesel korral tuld süüdata üritades päris palju jama olla, eriti veel siis kui sõrmed juba külmast pisut kohmetud. Tikke ja tulemasinat tasuks hoida jope sisemises taskus, nii püsivad need soojas ja kuivas. Tikutoosi võid pista kodust väljudes kilekotti, sest toosid kipuvad taskus lagunema ja siis on terve tasku tikke täis.

fire
Lõke annab talvel sooja, valgust ning loob meeleolu

Välgumihkleid leidub kauplustes vähemalt sadat sorti. Millist võtta, mis jätta? Enamasti töötavad nad kõik gaasiga. Isiklikust kogemusest oskan öelda seda, et gaasiga välgumihkel töötab küll hästi toas, aga kui tahad talvel õues lõket süüdata siis see gaas ei taha ikka süttida küll. Korraks võtab isegi pisikese leegi üles aga see kustub enne, kui midagi süüdata jõuab. Paremaks ja töökindlamaks peetakse bensiiniga töötavaid Zippo tulemasinaid. Tikud ja tulepulk on äraproovitud asjad ja nende kohta võin öelda, et töötavad iga ilmaga.

Nuga on abiks

Üks korralik nuga on abiks nii tulehakatuse peenestamisel kui vorsti lõikamisel, seega tasuks välja minnes ka see endale tasku pista. Parim nuga on see mis kaasas. Seega ka väike taskunuga on parem kui mitte midagi.

Võta seda mis juba maas lebab

Lõkke jaoks pole mõistlik hakata puid langetama. Esiteks pole see lubatud ja teiseks toores puu nagunii ei põle. Seega tasuks vaadata seda, mis juba nagunii maas vedeleb. Kui kõik maas vedelev on läbi vettinud siis otsi seisvat metsakuiva puud. Aga võta ainult nii palju kui tarvis – jaanituld pole vaja sõrmede-varvaste soojendamiseks kokku vedada.

Lõke aitab peletada külma ja sellel saab valmistada ka kuuma jooki.

Jälgi hoiatusi

Ära tee metsas tuld kui Päästeamet on kuulutanud välja tuleohtliku aja!

Tee tuld ainult RMK ametlikul lõkkeplatsil!

Lõket ei tohi teha hoonetele lähemal kui 8 meetrit!*

Ära jäta lõket järelvalveta!

Kui lahkud lõkkeplatsilt kustuta ka lõke!

 

 

*Alla ühemeetrise läbimõõduga lõket ei tohi teha hoonetele või põlevmaterjali hoiukohale lähemal kui 8 m. Üle ühemeetrise läbimõõduga lõke peab olema vähemalt 15 m kaugusel mistahes hoonest või põlevmaterjali hoiukohast. (Tuleohutuse seaduse määrus “Küttekoldevälise tule tegemise ja grillimise kohale esitatavad nõuded”)